Limerykowym Królem została Antonella

Fraszkowym Królem został Rafał Bardzki

Złotą Pietruchę w temacie ZABAWA wygrał wiersz
Rejs autorstwa- Gelsomina

Złotą Pietruchę, w temacie:Obietnica zdobył utwór
Obietnica autorstwa - jaceksenior

Zapraszamy do głosowania na
Wiersz Miesiąca IX/2019

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy to było?
Autor Wiadomość
Z. Antolski 
Autor/ka wielce zasłużony/a

"Złotych Pietruch": 1
"Srebrnych Pietruch": 2
"Brązowych Pietruch": 3
" Tematyczny Konkurs na Wiersz": 1
"Kryształowych Dyń": 1
"Wierszy miesiąca": 9
"Najlepsza proza": 18
Najciekawsza publicystyka: 6
Wysłany: 2019-10-31, 18:33   Kiedy to było?

W maju rozpoczynało się szaleństwo przyrody. Kwitły bzy, ptaki zakładały gniazda, powietrze było świeże i rześkie. Zieleniała trawa, moja mama wraz z dziećmi, przekopywała ogródki przed szkołą i sadziła kwiaty. Szczególnie lubiła kosmosy i lwie paszcze.
Po raz pierwszy telewizję oglądałem w maju 1964 roku na pełczyskiej plebanii, u księdza wikarego Chamerskiego, który zaprosił mnie i mojego kolegę, Bogusia Zmarzłego, mieszkającego niedaleko szkoły, żebyśmy obejrzeli zakończenie Wyścigu Pokoju. Zwycięzcą został czeski kolarz, Jan Smolik, i do dzisiaj widzę te tłumy rozentuzjazmowanych ludzi na stadionie w Pradze. Zwycięzca wprost tonął w kwiatach, a jakiś kibic ze wsi podarował Smolikowi małego prosiaka, co nas bardzo rozbawiło.
Rok później, znów w maju, wracałem wieczorem po południowym meczu piłki nożnej z chłopakami, do naszego mieszkania w szkole w Pełczyskach. Był to długi budynek ozdobiony od północy i południa, gankami, stał na wzniesieniu, tuż obok kościoła, gdyż kiedyś był to przytułek dla ubogich, zwany wówczas „szpitalem”. Takie instytucje powstawały w dawnych wiekach w całej Polsce, a stawiane były blisko kościołów, żeby starzy i schorowani ludzie mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Po remoncie i rozbudowie „szpital” przeznaczono na szkołę.
U stóp wzgórza stała remiza z charakterystyczną syreną na dachu. Tu odbywały się wiejskie zabawy z bufetem bogato zaopatrzonym, dlatego przed budynkiem leżały deski do tańczenia. Ale dziś było cicho i spokojnie, tylko wielkie wrota były uchylone i dobiegały stamtąd dziwne odgłosy. Ciekawość kazała mi zajrzeć do środka. Zobaczyłem zdumiony, że na stoliku działa włączony telewizor, który ogląda pan Hajda, strażak mający klucze do remizy, bo mieszkał tuż za płotem.
Najpierw obejrzeliśmy dobranockę. Po raz pierwszy w życiu widziałem kukiełki Jacka i Agatki. Później nadawano Dziennik Telewizyjny, a pierwszą wiadomość, jaką podano, to było odnotowanie zgonu pisarki, Marii Dąbrowskiej. Stąd wiem, że oglądałem telewizję 19 maja 1965 r. Filmu już nie oglądaliśmy, bo po prognozie pogody pan Hajda wyłączył odbiornik i zamknął remizę.
Ale za rok strażacy podarowali telewizor szkole, bo doszli do wniosku, że u nich się marnuje. No i zaczęła się epopeja: seriale „Doktor Kildaire”, „Święty”, „Wojna Domowa”, nocne oglądanie „Rio Bravo”, aż do największego hitu, czyli „Czterech pancernych i psa”. Nawet pod namową pułkownika Janusza Przymanowskiego założyliśmy Klub Pancernych.
A potem wyjechałem do miasta i telewizja zeszła na drugi plan, bo zakochałem się nieszczęśliwie. Z powodu rozterek duchowych zapaliłem pierwszego w życiu papierosa, a w telewizji leciał właśnie po raz pierwszy „Faraon”, z młodym Jerzym Zelnikiem w roli głównej. Ale daty nie mogę ustalić, musiałbym przejrzeć roczniki gazety „Słowo Ludu” z lat 1968 – 1970, gdzie podawano dokładne programy telewizyjne, bo to było gdzieś wtedy.

elafel 
Moderator
elafel

"Złotych Pietruch": 9
"Srebrnych Pietruch": 10
"Brązowych Pietruch": 11
"Kryształowych Dyń": 2
"Wierszy miesiąca": 13
"Najlepsza proza": 7
Najciekawsza publicystyka: 1
Pomogła: 151 razy

Wysłany: 2019-10-31, 18:51   

Z. Antolski napisał/a:
W Sali zobaczyłem zdumiony
- może bez "w sali"
Z. Antolski napisał/a:
strażak majcy klucze o remizy
- raczej "strażak mający klucze do remizy"
Z. Antolski napisał/a:
W Sali zobaczyłem zdumiony, że na stoliku działa włączony telewizor, który ogląda pan Hajda, strażak majcy klucze o remizy, który mieszkał tuż za płotem.

To zdanie do lekkiej korekty, może tak: " Zobaczyłem zdumiony, ze na stoliku działa włączony telewizor, który ogląda pan Hajda, strażak mający klucze do remizy, bo mieszka za płotem."

Ogólnie to bardzo ciekawe wspomnienia. Dobrze, że je opisujesz.

Z. Antolski 

Wysłany: 2019-10-31, 19:18   

Dziękuję za uwagi Elu. Szybka jesteś, bo błędy sam zauważyłem, ale nie zdążyłem ich poprawić.

bodek 
Autor/ka zasłużony/a

"Wierszy miesiąca": 5
Wysłany: 2019-10-31, 20:03   

sami jesteśmy jak te programy telewizyjne, kiedyś były dwa teraz już nie ogarniam.

Z. Antolski 

Wysłany: 2019-10-31, 20:23   

a jeszcze dochodzi internet...

tcz 
Autor/ka

Wysłany: 2019-11-02, 15:50   

Z. Antolski,
Nostalgiczny tekst.
Pamiętam tę pierwszą fascynację telewizją i serialami , o których wspominasz.

Pozdrawiam.

Zaciekawiony 

Wysłany: 2019-11-03, 00:14   

"moja mama wraz z dziećmi, przekopywała" - nie jestem pewien, czy potrzebny jest ten przecinek.

"ozdobiony od północy i południa, gankami" - i tu chyba też nie jest konieczny

Ciepły, nostalgiczny tekst.

Odpowiedz do tematu